Kodeks & Przepisy: Portal prawny

Prawo cywilne i karne. Prawo bankowe, finansowe i gospodarcze. Prawo pracownicze i rodzinne. Porady prawników, adwokatów i radców prawnych.

Separacja małżeńska, czym różni się od rozwodu?

Napisane 14.11.2020 przez admin

Tagi: separacja małżeństwo rozwód rozdzielność majątkowa alimenty dzieci

Orzeczenie o separacji w małżeństwie. Jak prawnik załatwia orzeczenie oraz ile ono kosztuje? Sprawdź czym różni się separacja od rozwodu i jak znaleźć dobrą kancelarię prawną.

Separacja to rozdzielenie małżonków na skutek zerwania łączących ich więzi: fizycznej, majątkowej i duchowej. Separacja to instytucja prawna w swoich postanowieniach przypominająca rozwód, została wprowadzona ustawą z dnia 21 maja 1999 r., która weszła w życie z dniem 16 grudnia 1999 r. Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z nich może żądać, aby sąd orzekł separację. Rozkład musi być zupełny, ale w przeciwieństwie do rozwodu nie musi być trwały. Jeżeli małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może orzec separację na podstawie zgodnego żądania małżonków. Ogłaszając separację, sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. Jeżeli małżonkowie zgodnie żądają orzeczenia separacji, sąd nie orzeka o winie i wówczas wynikają skutki, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy. W wyroku orzekającym separację sąd orzeka o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, o alimentach, o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania, może także orzec eksmisję małżonka, który swym rażąco nagannym zachowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie. Sąd oddali powództwo o separację mimo zupełnego rozkładu pożycia wtedy, gdy wskutek niej mogłoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci lub gdy orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Jeżeli jeden z małżonków żąda separacji, a drugi rozwodu, sąd orzeknie rozwód, jeśli żądanie rozwodu jest uzasadnione. Gdyby żądanie rozwodu było niedopuszczalne, a żądanie separacji uzasadnione, sąd orzeknie separację. Orzeczenie separacji wywołuje takie skutki jak rozwód: ustaje wspólność majątkowa małżeńska, małżonkowie pozostający w separacji nie dziedziczą po sobie z ustawy ale mogą dziedziczyć  z testamentu. Separacja różni się od rozwodu tym, że małżonkowie pozostający w separacji nie mogą zawrzeć małżeństwa. Separacja nie zwalnia małżonków od wzajemnej pomocy i alimentacji. Małżonek pozostający w separacji, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia a znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka alimentów w takim zakresie jak w przypadku orzeczenia rozwodu. Na żądanie małżonków sąd zniesie separację i z tą chwilą ustają jej skutki. Małżonkowie wracają do wspólnego pożycia, przywrócona zostaje także wspólnota majątkowa. Jednakże na zgodny wniosek małżonków sąd orzeka o utrzymaniu rozdzielności majątkowej.

Sąd znosząc separację ponownie orzeka o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poprzedni artykuł:Leasing samochodu
Następny artykuł:Patenty i wynalazki, jak zgłosić?

Szybki dostęp do internetu?

Jeżeli myślimy o szybkim dostępie do internetu mamy przed oczami łącza światłowodowe wysoko rozwiniętych krajów.Czy Polska dogoni kiedyś światową czołówkę w dostępie do internetu? Pomimo coraz bogatszej oferty dostawców internetu w Polsce, upowszechnienie korzystania z tego medium jest nadal nam obce. Młode pokolenie coraz szybciej rozwija

Czytaj więcej...

Ogłoszenie upadłości czyli bankructwo

Masz problemy finansowe? Zastanawiasz się nad ogłoszeniem upadłości lub rozważasz wzięcie pożyczki lub kredytu który pomógłby Ci wydostać się z finansowego dołka?Bankructwo oznacza niewypłacalność dłużnika, czyli sytuację, w której majątek dłużnika nie wystarcza na pokrycie istniejących zobowiązań. W prawie polskim skutki niewypł

Czytaj więcej...